DALYAN DERNEK

logo
Advert (468x60)

Su Kirliliği

Su canlı yaşamı için vazgeçilmez doğal bir kaynaktır. İnsanların yaşamlarının devamı için gereklidir. Yeryüzündeki doğal su kaynakları denizler, göller, akarsulardır. Suyun canlı yaşamı için uygun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklere sahiptir. Su doğal bir kaynaktır ve doğada kaybolmaz. Yeryüzünde kullanılan su buharlaşma ve terleme ile tekrar atmosfere gider ve yağmur olarak tekrar yeryüzüne düşer bu döngü sürekli devam eder. Ancak suyun dış kaynaklar tarafından kirlenmesi sonucu suda yaşayan canlılar ve suların kullanımı sonucu insan ve bitki sağlığı olumsuz etkilenir.

Su kirliliği (Deniz – Göl – Akarsu – Yeraltı suları – İçme suyu Kaynakları) Suyun doğal özellik ve bileşiminin canlı sağlığını olumsuz yönde etkileyecek biçimde değişimi olarak tanımlanır.

KİRLETİCİLER VE KAYNAKLARI

�Evsel
�Endüstriyel
�Kentsel
�Orman, mera
�Tarım
�Kırsal
�Maden

KİRLETİCİ TÜRLERİ

Organik
İnorganik
Mikrobiyolojik
Radyoaktif
Ayrışamayan
Ayrışabilen
Kalıcı

SU KİRLİLİĞİ ÇEŞİTLERİ

�Ötröfikasyon: Sudaki mikroorganizmaların çoğalarak suyun kalitesini renk, koku gibi özelliklerinin bozulması.
�Toksik kirlenme: Suya zehirli maddelerin karışması canlıların zehirlenmesine yol açar.
�Petrol kirlenmesi: Yakıt taşıyan gemilerin sızdırması veya kazalar sonucu denize petrol dökülmesi
�Termal kirlenme: Kömür, petrol, gibi fosil yakıtları kullanarak elektirik enerjisi üreten tesisler soğutma amacıyla büyük miktarlarda su kullanırlar sıcaklığı artan su ortama verilir doğal ısısı bozulur.
�Sanayi: Sanayi atık suları sonucu oluşan kirlenme
�Toprak erozyonu: Bitki örtüsü yok olmuş topraklar,akarsular vasıtası ile deniz ve göllere taşınır ve belirli yerlerde toplanır.

BAŞLICA KİRLETİCİLER

�Azot, fosfor
�Ağır metaller
�Bor, siyanür
�Yüzey aktif maddeleri(deterjanlar)
�Yağlar
�Hidrokarbonlar
�Pcb
�Yeraltı suyu kirlenmesi
�Torağın kirlenmesi sonucu topraktan sızan suyun yer altı suyunu kirletmesi,asit yağışlarının ve yüzeysel suların kirlenerek topraktan süzülmesi sonucu kirlenmektedir.
�Akarsuların kirlenmesi
�Denizlerin kirlenmesi
�Göllerin kirlenmesi Bu kirlenmelerin en büyük sebebi sanayi atıkları ve tabiki insan atıklarıdır. Kirletici gaz ve tozlar havanın nemi ile birleşerek ortamda asidik etkiler yaratır. Kumaş, metal ve ahşap eşyalar üzerinde etkili olur. Binaların dış cephelerinin kararmasına ve aşınmasına neden olur.

Kaynak: ÇEVRE EL KİTABI, Çevre Bakanlığı, Ankara 2003
Yorum YapınOnline Eyleme Katılın

ad
ad
ad
ad
Karbonmetre
RSS | Facebook
E-posta ile üye olun!
Site Kategorileri ve Sayfaları

Kategoriler

Sayfalar

Bağlantılar

Son Yorumlar
  • 
    • Gülnur BAŞYİĞİT: Fazla söze ne hacet, güzel ve faydalı bir etkinlik... Latesha: Gosh, I wish I would have had that inofrtmaoin ear... Hilal Yıldırım: merhaba,benim ismim hilal ve 15 yaşındayım. bir k... Alan Fenn: Thank you to Dalyan Dernek for supporting our Okcu... SOKAK HAYVANLARI: sokak hayvanlarına gerekli bakımı yapıyoruz deyip ...

Etiket Bulutu

 Su Kirliliği « DALYAN DERNEK

DALYAN DERNEK